úterý 24. března 2015


Jeden z pilířů lidského bytí-láska!


         Láska. Pocit, stav nebo životní styl? Každý ji dokáže popsat jinými slovy. Na každého má však stejný vliv. Člověk je díky ní šťastný nebo nešťastný, naplněný nebo nenaplněný. Záleží na tom, zda ji správně uchopí a jak moc ji nechá v sobě působit.


Fascinuje mě, když někdo tvrdí, že filmy o lásce, zamilovanosti, nejsou pro ně to pravé. Vždyť láska je pro všechny, bez rozdílu. Každý po ní prahne, každý ji potřebuje. Je kořením života, vzbuzuje v nás vášeň, touhu. Možná to bude znít jako klišé, ale láska hýbe světem. Je spousta oblastí, ve kterých působí. Člověk může cítit lásku k partnerovi, rodině, práci či koníčkům. Co je však jisté, ve všech těchto oblastech je opravdu nesmírně důležitá.

Když se zaměříme na lásku dvou lidí, nejlépe nám poslouží přísloví: „Žena je kořenem, muž stromem. Strom vyroste vysoko jen tehdy, má-li silné kořeny.“. Jeden druhého k životu potřebují. Tím, že jsou oba odlišní, tím více je to k sobě táhne a mohou si být více nápomocni, skvěle se doplňovat, podporovat se. Síla lásky je nepopsatelná. Člověk je kvůli ní ochoten dělat bláznivé věci, které by jej jinak nenapadly. Nebojí se riskovat. Dodává člověku pocit, že je něčím výjimečný, nenahraditelný. Jeden s druhým může sdílet své radosti i to, co se mu zrovna nepodaří.


Různé studie dokazují, že člověk, který má dostatek lásky, je úspěšnější i v ostatních oblastech života, než ten, který lásku postrádá. Láska člověku jednoduše dodává šťávu. K čemu by vám bylo auto, kdyby v něm nebyla pohonná hmota? Nebo květina v květináči bez pravidelného přísunu vláhy? Může být sebevíc okouzlující, nádherná, ale bez vláhy dlouho nevydrží a zvadne. Takovýchto příkladů bych mohla uvést nepřeberné množství.

Velice důležitou roli hraje láska v práci, kde člověk tráví poměrné množství svého času. Je tedy opravdu důležité dělat to, co vás baví, naplňuje. Věnovat se činnosti, kterou milujete. Pak se člověk cítí daleko naplněnější a spokojenější, má chuť se dále rozvíjet. Především to jde na každém vidět, když dělá to, co ho baví. Jistě jste zažili moment, kdy se na vás jedna paní prodavačka mračí oproti druhé, která vám navíc s úsměvem na tváři popřeje pěkný den. Ta pak svoji radost přenáší i na ostatní. Všichni vynálezci museli milovat svůj obor, jinak by nebyli ochotni vytrpět mnohé prvotní neúspěchy a zkoušky, aby nakonec dosáhli blaženého pocitu, že to zvládli. Láska je tedy velice potřebná v každé činnosti, kterou děláme. Láska svým způsobem není podstatné jméno, ale sloveso. Je to činnost. Musí se dělat, musí se žít!


Nebylo by krásné žít mezi lidmi, kteří dělají to, co milují, po boku milujících lidí, které oni sami milují?  Nebojme se tedy lásku projevovat, popusťme jí uzdu, ať v nás může růst a naplňovat tak náš život! 

V.M.


Žádné komentáře:

Okomentovat