úterý 5. července 2016


Vzhled jako jedno z největších vyjádření osobního brandu


Jako malé děvčátko jsem milovala barvy, kreslení a navrhování šatů pro svoje panenky. Nabíjelo mě energií, když jsem vytvořila něco originálního a použitelného v praxi. Nicméně v 9 letech se mi úplně změnil život. Přišla jsem tragicky o otce. V tu chvíli nejde, byť je vám necelých 10 let, nepozastavit se nad smyslem života. O čem vlastně je? Proč jednou máme vše, stačí okamžik a najednou se vše změní? Prošla jsem si obdobím velkého uzavření se a moje nadšení a pozitivita šla stranou, snažila jsem se tomu všemu přijít na kloub. Po pár letech jsem došla k závěru, že je nejdůležitější vždy dělat jenom to, o čem jsme vnitřně přesvědčení a zaměřit se na věci, které nás baví. Nikdo nikdy neví, kolik času mu bylo dáno.  Proto bychom čas měli využít k věcem, které nás a ostatní činí šťastnými. V maturitním ročníku jsem přehodnotila spoustu věcí, které jsem dlouhou dobu říkala spíše ze zvyku, než bych je myslela doopravdy vážně. Chtěla jsem pomáhat lidem, ale jinak než většina lidí. Rozhodla jsem se pomáhat lidem ve správném vyjádření jejich jedinečnosti z pohledu vzhledu.
Proč právě vzhled? Proč ne třeba spoluorganizace sbírek, pomoc v dětských domovech? Z jednoho důvodu. Ať už budeme zdraví, či nemocní, budeme pomáhat fyzicky nebo pracovat více v kanceláři, ať už budeme bohatí nebo chudí, vždy budeme chodit nějak oblečení. Náš vzhled je nástroj. Nástroj k tomu, abychom si zvýšili sebevědomí, dodali si odvahu do velkých výzev, ať už jsou jakékoliv, ukázali to, s čím rezonujeme, ale i k manipulaci. Je tedy nesmírně důležité vědět, jak bude na ostatní, ale především na nás samotné, náš vzhled a styl, kterým se prezentujeme, působit. Ve většině knih či projektů na osobní rozvoj, mnohdy spojených i s obchodními dovednostmi, jsem narazila na kapitoly, které se týkaly čistě vzhledu a toho, jak k sobě přistupujeme v oblasti péče. Velcí autoři a trenéři si totiž uvědomují, jak velkou váhu má vzhled na náš úspěch a posuny v oblastech, kde se pohybujeme.

„Šaty ukazují, kdo jsme.“ Michelle Obama

Vzhled nám může pomoci nebo může stát proti nám. Je jenom na nás, jestli si ráno oblečeme něco, v čem se cítíme skvěle a tuto radost budeme šířit dál, nebo jestli se podhodnotíme a nebudeme vůči sobě dostatečně soudní. Oblečení máme na sobě celý den, může nám pomoci nebo nás může celý den provázet pocit typu: „Nepřehnal jsem to, není to až moc výstřední?“, „Mně to stále tlačí a stahuje, kdybych si byl býval vzal raději…“ ad. Tyto pocity, které se nám honí hlavou sice vnímáme primárně my sami, ale i okolí si toho všímá. Je to přesně ten moment, kdy někdo může prohlásit: „Dnes asi nejsi ve své kůži, že?“.  Nám nezbývá, než s ním souhlasit a dál řešit, jak to ale mám rozpoznat, co mě dokáže opravdu vystihnout a nebude mě přehlušovat? V obchodech je toho spousta, ale nikdy nemohu najít to pravé. A mnohdy nemám ani chuť ve svém volném čase chodit po obchoďácích a hledat, když vlastně ani nevím, co přesně. Chci se cítit skvěle, sebejistě a hlavně nechci snižovat svoji vnitřní hodnotu. Jak se mám k tomu dopracovat?
V první řadě je důležité vydefinovat si svoji tzv. Osobní značku (Osobní brand). Zamyslet se nad tím, co chci svým vzhledem sdělovat světu. Jaký jsem, jaké mám hodnoty a postoje k životu, co je pro mě důležité ve vztahu k mým klientům? Zastupuje můj vzhled v současné době tyto hodnoty nebo si myslíte, že je upřímně potřeba v některých oblastech zapracovat? V tomto nám mohou dát zrcadlo i naši přátelé nebo lidé, se kterými trávíme více času. Oni nás totiž znají i co se týče našich vnitřních hodnot, nesoudí nás pouze podle toho, jak chodíme oblékaní. Zeptejme se jich, jestli v některých situacích sami sebe nepodhodnocujeme nebo se někdy moc raději nevyjadřujeme, byť máme kompetence danou věc vyřešit. Jak na ně svým vzhledem působíme. Řekli by si, kdyby nás potkali znovu, a věděli, jaké máme hodnoty, že nás náš vzhled opravdu reprezentuje a vypovídá o tom, jací doopravdy jsme? Je to výborná metoda, která nás posléze donutí se opravdu zamyslet a znovuuvědomit si naši originalitu a všechny přednosti, které máme. Se svými klienty tuto část, vydefinování si vlastní značky, probírám s velikou chutí. Fascinuje mě, jak se lidé dokáží otevřít a mluvit o sobě a činnostech, které dělají, doprovázené jiskrou v oku. J

„Vzhled je odrazem našeho sebevědomí.“       (Veronika Malá)

Vzhled tedy není pouhým rozmarem žen, ale je to nástroj pro každého z nás. Bez rozdílu pohlaví, národnosti či věku. Záleží pouze na tom, jestli využijeme jeho síly k našemu prospěchu nebo se pouze necháme unášet módními trendy a touhou zapadnout do prostředí, kde se pohybujeme. Jsem toho názoru, že si sebe můžeme opravdu vážit jedině v momentě, kdy sobě dáme dostatek důležitosti a péče, přestaneme nosit věci, které neodrážejí to, jací jsme, a najdeme to, v čem se budeme za každé situace cítit sami sebou. Proto je i tento blog pojmenován Buď to Ty!. Nehraj si na někoho jiného, nenapodobuj pouze to, co vidíš na druhých a v módních časopisech, výlohách. Vytvoř si vlastní styl, kterým budeš reprezentovat svoji osobnost, svůj brand. Jedině tak jsi schopen posunout se dál, zlepšovat se. Ukážeš totiž ostatním, že si na nic nehraješ, jsi sám sebou a víš, jaké máš kvality, v čem vynikáš, a nebojíš se je nabídnout. 

Buď to Ty!
Veronika Malá


Další, velice důležitou částí při definování toho, co nosit a proč, je zohlednění typu postavy a prvků, se kterými jsme se narodili. Na pomoc s rozklíčováním, co je právě to nejideálnější pro vás, se můžete těšit v dalším příspěvku, který pro vás právě již připravuji. Naučím vás, jak nosit pouze takové věci, které budou ladit s vaší přirozeností a budou vytvářet jisté zdravé jádro vaší osobnosti z pohledu vzhledu, které kdykoliv můžete doladit o jednotlivé prvky, které jsou právě trendy a líbí se vám.


Žádné komentáře:

Okomentovat